Categories
Aktualitete

Konfiskohet sasi e madhe e drogës në kalimin kufitar “IPSALA” e nisur nga Maqedonia e V!

Në kalimin kufitar “IPSALA” në dalje të Greqis më saktëisht në hyrje të Turqis, gjatë ditës së enjte është konfiskuar një sasi e madhe e lëndëve narkotike, gjegjësisht kanabis sativa!

“Me datë 15.09.2022 rreth orës 14:00 është kryer aksion nga ana e inspektorëve doganor,të cilat kanë konfiskuar sasi të mëdha të lëndëve narkotike nga policia greke. Bëhet fjalë për një sasi prej 100.68 kg (100 pako) kanabis janë sekuestruar në kufiri Greqi-Turqi më saktësisht në pikën kufitare Ipsala ku është ndaluar mjeti transportues me letra mbeturinash i drejtuar nga Z. Cvetkovski (43 vjeç) shtetas nga Maqedonia V. Gjat kontrollit të detajuar që iu është bërë mjetit transportues kanë hasur në problem të ndërprerjes së rrymës në rimorkio ku pastaj është dhën urdhër që e gjitha të shkarkohet. Ata gjithashtu njoftuan se ndaj personit Z.C. janë konfiskuar edhe 2 celular dhe një shum parash me vler 1230 euro ku është ngritur kallëzim penal për veprën “lëshim në treg të lëndëve narkotike”.
Sipas mediave greke, sasia e drogës u kap në terminalin doganor nga autoritetet policore, kamioni me drogë kishte si destinacion Turqin.

DEKLARATA E POLICISË
Një mjet transportues i drejtuar nga një Z. C (43 vjeç) me shtetësi maqedone, mbërriti në vendkalimin kufitar Ipsala të enjte, 15 shtator. Një ngarkesë tranzit i ngarkuar me letra mbeturinash e destinuar për Turqi u raportua në autoritetin doganor. Pas kontrolleve nga autoritetet policore, u zbuluan 100 pako që përmbajnë lëndë narkotike me një peshë totale prej rreth 100.68 kg. Të dhënat operacionale tregojnë se ka provuar të kontrabandojë rreth 110 kg kanabis në Turqi”, përfundoi deklarata.

Categories
Aktualitete

Nusja ndrron jetë në dasmën e saj pasi u qëllua në kokë nga një plumb qorr

Mahvash Leghaei, 24 vjeç, ndërroi jetë teksa plumbi i përshkoi kafkën dhe plagosi dy të ftuar të tjerë ndërsa doli nga ana tjetër. E reja po martohej në Firuzabad, Iran dhe arma mendohet të jetë shkrepur nga kushëriri i dhëndrit. 36-vjeçari u largua nga vendngjarja duke marrë dhe pushkën me vete, por u arrestua më vonë.
🔻DUKE E HAP REK LAMEN ME POSHTE JU KENI MUNDESI TE NGUSHELLONI 😢😢

“Autoritetet zbuluan se dikush kishte qëlluar me një armë gjuetie siç është traditë e vendasve nomadë. Fatkeqësisht, për shkak të turmës dhe humbjes së kontrollit të armëës nga personi, ai qëlloi tre njerëz, duke plagosur dy dhe vrarë nusen”, u shpreh një zëdhënës i policisë. Leghaei ishte një punonjëse sociale që ndihmonte të varurit nga droga. Ajo ra në koma dhe më pas ndërroi jetë në spital, ndërsa organet e saj u dhuruan siç ajo kishte dëshiruar. Ende nuk dihen pasojat me të cilat do të përballet 36-vjeçari, por tradita e shkrepjes së një arme në një dasmë është e paligjshme në Iran.
🔻DUKE E HAP REK LAMEN ME POSHTE JU KENI MUNDESI TE NGUSHELLONI 😢😢

Categories
Aktualitete

“Mujmë me shku në Dubai, por vijmë këtu – ju bina sene, po kurrë s’ jeni t’ gzum”, mërgimtarja e pakënaqur me pritjen në Kosovë

“Era Verë” ka sjell rrëfimin e Gresa Morinës, një mërgimtare nga Zvicra. Ajo tregoi se e do shumë Kosovën, por ka edhe shumë gjëra që e pengojnë, siç janë rritja e çmimeve. JU FT.OJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT ku shkruan SP.0N.SORED

“Ju na pritni nganjëherë keq. I rritni çmimet kur vijmë na, i ndërroni krejt, na merrni senet. Ju bina sene, po kurrë s’ jeni t’ gzum, kurrë””, shprehet mes tjerash mërgimtarja. Në videon më poshtë mund ta ndiqni intervistën e saj për T7.

Shiko Videon:

Categories
Aktualitete

34-vjeçari shqiptar që vd.iq në Itali ishte inxhinier, baba i një fëmije

Detaje të reja kanë dalë nga ak/sidenti tr/agjik i ndodhur në Itali që i mo/ri je/tën 34-vjeçarit shqiptar Ilsjan Demko. Shqiptari po udhëtonte me makinën e tij teksa go/diti nga pas një kamion dhe për pasojë nuk mundi të mbije/tonte. JU FT.OJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT ku shkruan SP.0N.SORED

Sipas asaj që shkruajnë mediat italiane, i riu shqiptar mendohet se nuk e ka vënë re që kamioni ka ndaluar. Ky i fundit ndaloi për shkak të një zj/arri që kishte rënë në një krah të autostradës, ku një fugon ishte përfshirë nga fl/akët. Autoritetet po hetojnë edhe pistën që tymi nga zj/arri të ketë pe/nguar shikueshmërinë. Demko banonte në Siçili. Ai ishte inxhinier dhe punonte si drejtor prodhimi për një kompani nga Tirana. I riu ishte i martuar dhe kishte një djalë. JU FT.OJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT ku shkruan SP.0N.SORED

Categories
Aktualitete

Pas puthjeve romantike në makinën e punës, pezullohen nga puna dy punonjësit e policisë Vlorë

Një polic dhe një police janë fotografuar ditën e sotme duke u puthur në makinën e punës. Duke marrë shkas nga fotoja e cila po bën xhiron e mediave dhe rrjeteve sociale, policia Vendore Vlorë ka vendosur të reagojë. JU FT.OJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT ku shkruan SP.0N.SORED

Policia ka pezulluar nga puna inspektor F. Xh. dhe inspektore V. Ç., me detyrë punonjës të Patrullës së Përgjithshme të Komisariatit të Policisë Vlorë. Ndërkohë , Drejtoria e Standardeve Profesionale në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit ka nisur ecurinë disiplinore ndaj punonjësve të Policisë, për shkelje të rëndë.

Reagim i Drejtorisë Vendore të Policisë Vlorë: Pas publikimit në rrjetet sociale, të një fotoje në të cilën shfaqen dy punonjës policie, në automjetin e shërbimit, duke shkelur Kodin e Etikës dhe Rregulloren e Policisë së Shtetit, Drejtori i Drejtorisë Vendore të Policisë Vlorë ka pezulluar menjëherë nga detyra inspektor F. Xh. dhe inspektore V. Ç., me detyrë punonjës të Patrullës së Përgjithshme të Komisariatit të Policisë Vlorë. Njëkohësisht, Drejtoria e Standardeve Profesionale në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit ka nisur ecurinë disiplinore ndaj punonjësve të Policisë, për shkelje të rëndë.

Drejtoria Vendore e Policisë Vlorë falënderon mediat dhe qytetarët që denoncojnë raste të abuzimit me detyrën apo sjellje të pahijshme të punonjësve të Policisë dhe i inkurajon që të vijojnë të denoncojnë çdo rast abuziv që mund të kryejnë punonjësit e Policisë.

Categories
Aktualitete

Zbulohet dashnorja e Taulant Balles, Është gazetarja e njohur. Drejt divorcit me bashkeshoreten

I ftuar ditën e sotme në rubrikën ”Gjysma Ime” në emisionin ”E Diela Shqiptare”, ka qenë kreu i grupi parlamentar socialist, Taulant Balla. Ai ka prezantuar bashkëshorten e tij, Irisin dhe ka treguar fillimet e njohjes së tyre.

“Me irisin kemi 15 vite bashkë dhe kemi dy fëmijë, një djalë dhe një vajzë. Me Irisin edhe njohja ka qenë për shkak të detyrës që unë bëja dhe që Irisi kryen, e dedikuar në sektorin privat, nuk ka punuar kurrë në sektorin shtetëror. Por kemi pasur një njohje për shkak të punës qe ne kryenim. Unë si deputet më duhej të konsultohesha me përfaqësues të sektorit të biznesit që lidheshin me punën paralmentare legjislative. Irisi ka qenë shumë refuzuese në fillim më pas kuptova pse pasi vinte nga një famije e persekutuar, dhe me orientim të djathtë, por besoj se këto gjëra i kemi kaluar edhe Irisi mbështet forcën time politike”,- u shpreh ndër të tjera Balla.

Më pas Arditi e ka pyetur si është e mundur që një vajzë e një familje të persekutuar që dashurohet me një socialist. “Po në fakt e vërtetë. Kështu ka ndodhur. Unë mund të them që jam krenare që përfaqësuesit e familjes time duke qenë nga Tirana në ato ditë të ftohta Dhjetori të tranzicionit të vitit 90 kanë qenë nga pjesëtarët që kanë mbushur oborrin e Qytetit Studenti. Edhe pse isha e vogël 13 vjeçe atëherë, por më vonë edhe unë kam votuar PD. Ndërkohë mbasi kisha kaluar dhe studimet, mbasi isha kthyer në Tiranë për asrye pune kam shkuar dhe unë pranë zyrave të kryesisë së Kuvendit dhe jam njohur me Taulantin, biles doja të specifikoja këtë moment, ka qenë një miku ynë i përbashkët, një avokat me emër.

Në atë kohë ai ishte dhe eprori im, dhe më jep një opinon ligjor dhe më thotë që duhet të takosh zotin Balla. Aty nisi gjithçka”,– është shprehur Irisi. Ndërsa Talant Balla ka treguar se ka qenë një dashuri me shikim të parë. “Nuk besoj te dashuri ame shikim të parë por ështe një momenti i parë që ti krijon një afkesion dhe që ajo më vonë nis dhe konturohet”, – shprehet ai.

Categories
Speciale

Deshën të bëh eshin me një fëmijë, por u bënë me 4 djem identikë

Në ditëlindjen e 34-të Jenny Marr dhe burri i saj, vendosën se ishte koha të fillonin të provonin për një fëmijë. Çifti Jenny Marr, 35 vjeç dhe burri i saj, Chris Marr, 35 vjeç, jetojnë në qytetin amerikan të Dallasit. JU FT.OJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT ku shkruan SP.0N.SORED

Më 6 tetor ajo mësoi se ishte shtatzënë. Pas më shumë se 10 javësh shtatzënë Jenny shkoi me bashkëshortin për të bërë eko. Në ekran mjeku zbuloi se në barkun e 34 vjeçares po rrite shin tri foshnje. Pas rreth gjashtë minutash tro nditje dhe he shtje, lo tët filluan të rrje dhin për të dy prindërit. “Duket e tme rrshme të thuash, por nuk e di nëse do të ishin dom osdoshmërisht lo t gëzimi. Ne ishim plotësisht të tron ditur dhe sinqerisht, të tme rruar,” tha Chris Marr. Por nuk mbaron këtu. Pas disa javësh Jenny dhe Chris shkojnë përsëri në spital. Mjeku u tha se është 100% i sigurt se 34-vjeçarja do të sjellë në jetë 4 foshnje. JU FT.OJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT ku shkruan SP.0N.SORED

Të katër djemtë lindën të fo rtë dhe të shëndetshëm, dhe madje edhe fëmija më i vogël, me peshë 879 gram, nuk iu dha ndi hma e oksigjenit. Të katër qëndruan në njësinë e kuj desit inte nsiv për disa javë për t’u moni toruar, ndërsa djali i fundit mbërriti në shtëpi javën e kaluar. Prindërit Marr thanë që ata po shijojnë çdo moment me djemtë e tyre, duke parë ndërsa rri ten dhe ndryshojnë çdo ditë.

Categories
Sport

Formacioni i “frikshëm” i Romës me Dybalan dhe Abraham në sulm

Projekti i Mourinhos dhe Liga e Kampionëve për Romën: Dybala dhe Abraham në sulm, gjithçka mund të arrihet. Jose Mourinho ka një projekt ambicioz me Romën dhe po ndërton një ekip të nivelit të Ligës së Kampionëve në kryeqytetin italian.

Synimi është të përmirësohet vendi i gjashtë i sezonit të kaluar, i cili i bën të luajnë në Ligën e Evropës të këtij viti. Trajneri portugez është një vit në projektin e tij me Romën, ndërsa ka një plan tre-vjeçar, dhe ai tashmë i ka dhënë fund mungesës 14-vjeçare të trofeut te Giallorossët. Triumfi i Ligës së Konferencës jo vetëm që i dha Romës trofeun e parë që nga Kupa e Italisë 2008, por gjithashtu e bëri Mourinhon trajnerin e parë portugez që fitoi të tre trofetë e UEFA-s që ekzistojnë aktualisht. Synimi i Mourinhos është të kthejë Romën në Ligën e Kampionëve për herë të parë që nga 2018/19. Ata nuk arritën këtë në sezonin që sapo iku, por përmirësimet u bënë dhe skuadra që po ndërtohet dhe jep arsye për optimizëm.

Shpenzues të mëdhenj: Roma shpenzoi më shumë se çdo skuadër tjetër e Serie A sezonin e kaluar, me përjashtim të Juventusit që shpenzoi të njëjtën shumë. “Ne jemi të kënaqur me atë që po ndërtojmë. Fryma e ekipit është e rëndësishme”, ka thënë Mourinho sezonin e kaluar. Ndërtimi i një skuadre me synimin për t’u rikthyer në tabelën elitare të Evropës nuk është një detyrë e lirë dhe Roma shpenzoi mbi 126 milionë euro sezonin e kaluar. Lojtarë si Rui Patricio, Tammy Abraham dhe Eldor Shomurodov erdhën për të forcuar radhët e tyre. Ndërtimi i skuadrës vazhdon këtë verë dhe emri i Paulo Dybalas ka qenë xhevahiri në kurorën e këtij projekti. Argjentinasi, i cili bashkohet si transferim i lirë nga Juventusi, pritet t’i shtojë disa cilësi të nevojshme në një skuadër solide të cilës i mungonte ajo diçka ‘e veçantë’.


Dybala po kërkon të rikrijojë veten dhe të kthehet sërish si njeriu kryesor në skemën sulmuese të Mourinhos. Nemanja Matic i është bashkuar gjithashtu si transferim i lirë nga Manchester United për të shtuar pak përvojë dhe cilësi në mes të fushës, ndërsa shtatë milionë euro janë shpenzuar për mbrojtësin Zeki Celik nga Lille. Në vitin e dytë të projektit, çdo gjë më pak se kualifikimi në Ligës e Kampionëve do të ishte një dështim për Mourinhon dhe Romën.

Categories
Aktualitete

EK.ZEKUTOHET me 6 pIumba një 28-vjeçar shqiptar në Belgjikë (EMRI)

Një shqiptar ka mb/etur i vr/arë gjatë një ate/ntati në Belgjikë. Ngjarja ndodhi në Koekelare. Bëhet fjalë për 28-vjeçarin Ilir S. i cili u vr/a me të paktën gj/ashtë pl/umba.
🔻DUKE E HAP REK LAMEN ME POSHTE JU KENI MUNDESI TE NGUSHELLONI 😢😢

I riu u ekz/ekutua përgjatë IJzerdijk në Stuivekenskerke, afër Diksmuide. Ai la pas gruan dhe një fëmijë. Ndërkohë, prokurori publik konfirmon se tashmë ka mundur të arr/estojë një të dyshuar. Ai do të paraqitet nesër para gjykatës hetuese.
🔻DUKE E HAP REK LAMEN ME POSHTE JU KENI MUNDESI TE NGUSHELLONI 😢😢

Categories
Sport

Juventusi “fundos” zikaltrit në merkato, iu rrëmben Bremer për shumën stratosferike..!!!

Juventusi është gati të zyrtarizojë një nga “hitet” më të rëndësishme të këtij sesioni veror të merkatos. Në fakt, klubi bardhezi ka identifikuar tashmë mbrojtësin që do të mbushë boshllëkun e lënë nga De Ligt dhe operacioni që do ta çojë atë në oborrin e Massimiliano Allegrit tashmë mund të përcaktohet direkt në shtëpi.Duke përjashtuar kthesat e papritura, Bremer do të jetë nënshkrimi i radhës i
“Zonjës së Vjetër”. Pra, gara me Interin për kartonit të qendrorit brazilian të Torinos u fitua.

“Granatat” do të marrin 42 milionë euro, të cilave mund t’iu shtohen edhe 5 milionë bonuse, të gjitha për një total prej 47 milionësh.Lojtari, i cili tashmë iu ka thënë lamtumirë ish-shokëve të tij të skuadrës dhe po largohet nga “granatat”, do të nënshkruajë një kontratë me vlerë 5 milionë euro në sezon.